Program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach
Rusza wspólny program MEN i MZ szczepień w szkołach uczniów od 9 do 14 roku życia przeciw wirusowi HPV – poinformowały na wspólnej konferencji ministrowie: edukacji i zdrowia.
To bardzo dobry dzień dla zdrowia i bezpieczeństwa Polek i Polaków. Rozpoczynamy program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych. To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna. Ratujemy przed rakiem
– powiedziała Minister Edukacji.
Human Papilloma Virus (HPV) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Od 1 września 2024 r. dostęp do szczepionek przeciw HPV mają chłopcy i dziewczęta od 9 do 14 roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Minister Barbara Nowacka poinformowała, że razem z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną zaapelowały do szkół, by dyrektorzy włączyli się w akcję dobrowolnych szczepień.
Wraz z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną wystosowałyśmy list do dyrektorek i dyrektorów szkół, z prośbą o włączenie się w wielką akcję szczepień przeciw HPV. Apelujemy także do rodziców, by zapisywali swoje dzieci na bezpłatne i bezpieczne szczepienia, które będą się odbywać w szkołach
– powiedziała minister Nowacka.
Barbara Nowacka zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. Rodzice, muszą złożyć podpisany formularz zgody na szczepienie do dyrektora szkoły. Nie będzie potrzebne skierowanie ani wizyta w przychodni.
Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do przychodni POZ, żeby tam zaszczepić dziecko, które będzie mogło zostać zaszczepione w bezpiecznych warunkach szkolnych
– mówiła minister.
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała do rodziców uczniów, by szczepili dzieci, podkreślając, że jest to szczepienie dobrowolne.
Rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić. To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci
– powiedziała Minister Zdrowia.
Izabela Leszczyna powiedziała, że dyrektor szkoły, z której uczniowie chcą się zaszczepić powinien skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić termin szczepienia. W zlokalizowaniu właściwej przychodni pomoże dyrektorowi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
MEN i MZ przygotowało szereg materiałów informacyjnych o szczepieniach przeciw HPV.
W informacjach dla rodziców zostały opisane praktyczne porady jak należy się zgłosić na szczepienie, jak będzie wyglądało szczepienie w szkole, jak i o co zadbać przed szczepieniem dziecka. Przewodnik dla rodziców i lekarzy zawiera wskazówki o tym, w jaki sposób rozmawiać z nastolatkami o szczepieniu.
Dyrektorzy otrzymali informatory dotyczące organizacji szczepień na terenie szkoły, zasad współpracy z przychodnią POZ. MEN i MZ przygotowało również dla nauczycieli scenariusze lekcji o szczepieniach przeciw HPV.
Dla rodziców, opiekunów prawnych dziecka zostały opracowane wzory: deklaracji, oświadczenia i zgody dotyczącej szczepienia przeciw HPV w szkole.
Zachęcamy do szczepienia dzieci przeciw HPV. Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci.
Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV na stronie Ministerstwa Zdrowia