PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
Procedura bezpieczeństwa
w związku z koniecznością stosowania podwyższonego reżimu sanitarnego,
związanego ze stanem epidemicznym w kraju
w Szkole Podstawowej w Hucie Nowej
obowiązująca od dnia 1 września 2020r.
- 1
Ogólne zasady organizacji pracy
- Szkoła Podstawowa w Hucie Nowej, zwana dalej szkołą, od dnia 1 września 2020r. funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Kontakt bezpośredni z nauczycielem, dyrektorem, innym pracownikiem szkoły jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.
- Środkiem do szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia jest telefon. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- Jeżeli zajdzie konieczność wejścia do szkoły osoby z zewnątrz (np. opiekunowie dzieci, dostawca cateringu, kurier itp.), należy zachować dodatkowe środki ostrożności i zalecenia reżimu sanitarnego:
- zachowanie 2 metrowego dystansu,
- zakrycie nosa i ust,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe,
- ograniczone przemieszczanie się po szkole,
- ograniczony kontakt z pracownikami szkoły.
- Osoby trzecie (oprócz rodziców) nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
- Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze: przedsionek, wejście główne i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej.
- Do szkoły mogą wchodzić osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
- Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe.
- W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- W szkole obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- W szkole jest obowiązek zakrywania ust i nosa w tracie przerw międzylekcyjnych – zarówno przez uczniów, jak i pracowników.
- Szkoła posiada termometr bezdotykowy, z którego korzysta się w przypadku podejrzenia u ucznia infekcji. Temperatura mierzona jest również każdej osobie wchodzącej z zewnątrz.
- Prowadzony jest rejestr osób wchodzących z zewnątrz wraz z rejestrem temperatury ciała. Osoba u której stwierdzono temperaturę powyżej 37,8oC nie zostanie wpuszczona do budynku szkoły.
- Do rejestracji dziennej uczniów wykorzystywane są listy obecności na zajęciach.
- Budynek szkoły otwierany jest o godzinie 7.45.
- 2
Organizacja i funkcjonowanie klas
- W klasach I etapu edukacyjnego nauczycie organizują pracę tak, aby przerwy przypadały na czas trwania zajęć w klasach II etapu edukacyjnego, a opiekę nad uczniami pełnią nauczyciele wychowawcy.
- W klasach IV – VIII przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
- Wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się
w jednej sali (z wyjątkiem wychowania fizycznego). - Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie powinni zachowywać zasadę dystansu, ograniczyć przemieszczanie się do czynności niezbędnych.
- Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Wychowankowie i uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych rzeczy.
- Sale, w których odbywają się zajęcia wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga myte są detergentem lub dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły zarówno w trakcie zajęć jak i w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń dezynfekuje ręce przed rozpoczęciem i po zakończonej lekcji wychowania fizycznego.
- Pozostałe zajęcia lekcyjne odbywają się według następujących zasad:
- uczniowie danej klasy podczas wszystkich zajęć lekcyjnych przebywają w wyznaczonej sali;
- uczniowie trzymają bezpieczny dystans między sobą i nauczycielem;
- do toalety uczniowie wychodzą pojedynczo i tylko za zgodą nauczyciela.
- 3
Wybór formy kształcenia
- Wyboru formy kształcenia: stacjonarnej, mieszanej lub zdalnej dokonuje się
w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego. - W przypadku gdy na terenie obwodu szkoły występują ogniska chorobowe, dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
- W sytuacji, gdy nie wszczęto procedury określonej w ust. 2 w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dla szkół i placówek oświatowych oraz dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do
lat 3. - Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach, może zawiesić zajęcia stacjonarne
na czas oznaczony, jeśli na terenie szkoły może być zagrożone zdrowie dzieci. - Zawieszenie zajęć stacjonarnych, o których mowa w pkt. 4 może dotyczyć grupy uczniów, oddziału, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego) lub mieszanej formy kształcenia (hybrydowej).
- Wprowadzenie formy kształcenia mieszanej lub zdalnej, o której mowa w ust. 5 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach.
- Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 5 dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.
- W przypadku wprowadzenia w szkole formy kształcenia zdalnego dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi
w przepisach szczególnych.
- 4
Pracownicy pedagogiczni i obsługi
- Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
- Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/ uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka / ucznia nauczyciel, za zgodą rodzica, może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.
- Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy szkoły powyżej 60 roku życia oraz z chorobami współistniejącymi.
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci / uczniów i innych pracowników przed zarażeniem. - Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami oraz z osobami z zewnątrz
z zachowaniem dystansu odległości. - Podczas wykonywania czynności służbowych maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek. - Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: np. przyłbice, fartuchy należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Personel kuchenny i obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19. - Codziennie, a w razie potrzeby częściej zobowiązuje się pracowników obsługi do:
- utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
- dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
- dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy, krzeseł, lamperie ścian,
- dezynfekcji toalet,
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń
będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych. - Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w salach, pomieszczeniach i bieżące ich uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
i dezynfekcja.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
- 5
Rodzice
- Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko uczeń/dziecko zdrowy/zdrowe – bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Nie można przyprowadzić/puścić dziecka/ ucznia do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
- Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych. - Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
- Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- 6
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Wyznaczono strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
- W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
- Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki. - Przyjęte książki zostają odłożone na okres 2 dni do pudła oznaczonego datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
- 7
Higienistka szkolna
- Ustala się i upowszechnia, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania
i wychowania/higienistką szkolną, zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- 8
Zasady bezpiecznego spożywania posiłku
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty się z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu.
- Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa wraz z nauczycielem według ustalonego harmonogramu.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez dzieci/uczniów do okienka „zwrot naczyń”, skąd są na bieżąco odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni
z wykorzystaniem środków myjących.
- 9
Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni
- Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
- Przywożony towar – produkty spożywcze – muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
- Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły.
- Dokumenty dostawy: faktury, etykiety, dowody dostawy itp. powinny znajdować się w kopercie wraz z towarem, umieszczone w taki sposób, aby nie uległy uszkodzeniu.
- Po dostarczeniu towaru dostawca telefonicznie informuje o dostawie, tak aby pracownik mógł odebrać towar.
- Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami; w razie potrzeby zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- 10
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka
- Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić ani przyprowadzać go do szkoły/ przedszkola.
- O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy, mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, ból brzucha, brak smaku, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
- Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy oraz zostanie zmierzona temperatura, odnotowuje się to w karcie informacyjnej o stanie zdrowia dziecka /ucznia.
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. Izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko / uczeń przebywa pod opieką wyznaczonego przez dyrektora pracownika szkoły, z zapewnieniem minimum 2m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- Rodzic/opiekun prawny odbiera ucznia z zachowaniem procedur obowiązujących
na terenie placówki oświatowej, przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki. - Przed odbiorem rodzic podpisuje informacje o stanie zdrowia ucznia.
- W przypadku pogorszenia stanu zdrowia ucznia należy wezwać karetkę pogotowia, informując o podejrzeniu wystąpienia objawów COVID-19 u ucznia.
- Ratownik podpisuje informację o przekazaniu ucznia oraz informuje do którego szpitala został on przewieziony.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach oraz organ prowadzący szkołę.
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko/ uczeń podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- 11
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w pkt. 2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
- Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku,
w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie. - O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
- 12
Postanowienia końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Traci moc procedura wprowadzona w dniu 5 maja 2020r. zarządzeniem dyrektora szkoły nr 6/2020.
- Procedura może być modyfikowana.
- Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
- Uczniowie zostaną zapoznani podczas pierwszych zajęć w szkole.
- Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę oraz zobowiązani do wypełnienia deklaracji – załącznik nr 1. W przypadku nieobecności rodzica na zebraniu, dyrektor szkoły, a podczas jego nieobecności wychowawca klasy, w imię dobra społecznego i bezpieczeństwa ucznia decyduje o konieczności dopełnienia pomiaru temperatury i izolacji dziecka.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie internetowej szkoły.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
- Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
Pliki do pobrania:
Załącznik nr 1 – Deklaracja rodziców
Załącznik nr 2 – Karta informacyjna o stanie zdrowia dziecka/ucznia